پیمان و رسیدگی

ضریب مصالح پای کار

همانگونه که می دانیم مصالح پای کار، به مصالحی اطلاق می شود که برای اجرای موضوع پیمان مورد نیاز باشد و در کار نصب شود، با توجه به برنامه زمانبندی اجرای کار، طبق مشخصات فنی توسط پیمانکار تهیه و در کارگاه به طور مرتب به شکلی انبار شود که قابل اندازه گیری یا شمارش باشد.
ضریب مصالح پای کار صرفاً برای محاسبه هزینه های مصالح پای کار در صورت وضعیت های موقت کاربرد دارد به این ترتیب که هنگام تهیه صورت وضعیت موقت، مقدار مصالح پای کار اندازه گیری می شود و برای تقویت بنیه مالی پیمانکار، 70 درصد بهای مصالح پای کار و هزینه حمل بدون اعمال ضریب 0.7 (برای مصالحی که مشمول هزینه حمل مازاد می شوند) با احتساب ضریب منطقه ای، ضریب بالاسری و ضریب پیشنهادی پیمانکاردر صورت وضعیت های موقت منظور می شود.
محاسبه نرخ مصالح تعیین شده در فهرست مصالح پای کار:
محاسبات مربوط به تعیین نرخ مصالح تعیین شده در فهرست مصالح پای کار، در فهرست بهای مختلف متغیر بوده و در کل از دو روش ذیل این محاسبه انجام می شود:
1. در روش اول، لیست آیتم ها و ردیف های مصالح پای کار موجود در کارگاه از فصل مصالح پای کار (مطابق نمونه زیر) در فهرست بهای مربوطه (ابنیه، آبیاری و زهکشی، راه و باند فرودگاه، ساخت و ترمیم قنات، سد سازی، آبخیزداری و منابع طبیعی، شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب، شبکه توزیع آب، خطوط انتقال آب و راهداری) به همراه بهای واحد هر یک تهیه می شود و با اعمال ضرایب فوق الذکر بهای کل مصالح پای کار محاسبه و در صورت وضعیت منظور می گردد. به عبارتی محاسبات مربوط به این روش دقیقا مشابه محاسبات مربوط به فصول دیگر فهرست بها و بر مبنای بهای واحد هر ک از ردیف های مندرج در فصل مصالح پای کار و اعمال ضرایب می باشد (ضریب 0.7، ضریب بالاسری، ضریب پیشنهادی پیمانکار و ضریب منطقه ای).
2. در روش دوم، با اعمال ضرایب متوسط درج شده در فهرست ضرایب مصالح پای کار (مطابق نمونه زیر) در فهرست بهای مربوطه (تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، انتقال و توزیع آب روستایی)، به بهای هر یک از ردیف های فصل مربوطه که مصالح پای کار خریداری شده مربوط به آن ردیف می باشد، بهای واحد مصالح پای کار همان ردیف (آیتم) به دست می آید. حال ادامه محاسبات با اعمال ضرایب (ضریب 0.7، ضریب بالاسری، ضریب پیشنهادی پیمانکار و ضریب منطقه ای) و مطابق روش اول انجام می گیرد.

در آخرین صورت وضعیت موقت پس از تحویل موقت ، و صورت وضعیت قطعی ، نباید هیچ نوع مصالح پاي کار منظور شود. مصالح مازاد بر مصرف که در کارگاه باقی مانده و متعلق به پیمانکار است ، باید توسط پیمانکار از کارگاه خارج شود.

به این مطلب چند امتیاز میدی؟
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن