پیمان و رسیدگی

ضریب بالاسری

هزینه های بالاسری عبارت است از هزینه هایی که به دلیل مشترک بودن، امکان اختصاص آن به آیتم و یا ردیف خاصی در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان مقدور نمی باشد. بنابراین ضریب بالاسری (ضریب اعمال هزینه های بالاسری) جهت جبران هزینه هایی است که در ردیف ها و آیتم های فهرست بها منظور نگردیده است ولی پیمانکار جهت اجرای هر یک از آیتم های عملیات اجرایی، ملزم به پرداخت این هزینه ها (هزینه های بالاسری) به صورت غیر مستقیم می باشد.

در تعریف این ضریب باید گفت این هزینه ها قسمتی از مجموع هزینه های طرح یا پروژه است که در برگیرنده هزینه های جاری و سود پیمانکار است و به صورت درصدی از هزینه های مستقیم کار محاسبه می شود. هزینه بالاسری، بین اقلام مشترک یک کار، مشترک و عمومی بوده و نمی توان آن را مستقیماً به هر یک از اقلام کارها نسبت داد.

از نظر تقسیم بندی کلی و ماهیتی؛ هزینه های بالاسری به دو گروه عمده هزینه های بالاسری عمومی و هزینه های بالاسری کار تقسیم می شوند.

1.        هزینه های بالاسری عمومی:

هزینه هایی است که نمی توان آن ها را به کار مشخصی مربوط دانست. از جمله این هزینه ها می توان به هزینه های جاری دفتر مرکزی پیمانکار و هزینه های متفرقه نظیر هزینه های حقوقی و قضایی، نشریات، عضویت در مجامع و مانند این ها اشاره نمود.

2.       هزینه های بالاسری کار:

این گونه هزینه ها را می توان به کار مشخصی مربوط دانست. یعنی مختص یک پروژه واحد بوده و آثار این مخارج در دیگر پروژه های شرکت مشهود نخواهد بود. از جمله این هزینه ها می توان به بیمه، مالیات، عوارض شهرداری، هزینه های سرمایه گذاری اولیه (ضمانت نامه ها، حسن انجام کار و …) سود پیمانکار، هزینه صندوق کارآموزی، هزینه های مستمر کارگاه و …) اشاره نمود.

جدول مقایسه ضرایب بالاسری طرح های عمرانی و غیر عمرانی
نوع طرح ها و پروژه هاواگذاری کار از طریق مناقصهواگذاری کار از طریق ترک تشریفات
طرح های عمرانی1.301.20
طرح های غیر عمرانی1.411.30

 

به این مطلب چند امتیاز میدی؟
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن